България на първо място по смъртност на пътя - причини?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Коя е главната причина?

Манталитетът на хората
148
47%
Лошите пътища
19
6%
Контролът на пътя и налагането(плюс събирането)на глобите
22
7%
Старите автомобили и лошите технически прегледи
1
0%
Липсата на ефективни присъди за пияните и убийците на пътя
12
4%
Всички тези неща
116
36%
 
Общо гласове : 318
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6620
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: конете да бягат
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от steeN » 25 Юни 2026, 12:15

Ако е предна гума дори на кола си чао ако държиш волана рацерската с една ръка.. за тир да не говорим как ще дръпне волана. :lol:
- Weakness only invites aggression. – Ronald Reagan
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have. – Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place. – Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1095
Регистриран на: 21.01.2003
Кара: G30 530D MHEV

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от andy » 25 Юни 2026, 12:16

TNT написа:Крайно време е да има бетон. Поне новите участъци трябва да бъдат направени с такива, а старите лека полека да се заменят. Да, първоначално са х2-х3 по-скъпи, ама нулева поддръжка и пазят наистина. През бетона и претоварен ТИР няма да мине.
:yes:

Румънците даже имат....думи нямам
https://www.google.com/maps/@44.0756089 ... FQAw%3D%3D

https://www.7kefa.com/bulgaria/podrobno ... Zfg43D-ZBQ
Пише че имало следи от спирачки. Ако е така не е гръмнал гума а е заспал. Пукането е вследствие.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1623
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Jordana » 25 Юни 2026, 12:52

ако държиш волана рацерската с една ръка.. за тир да не говорим как ще дръпне волана

Тия новите тирове са пълни със всякакви системи за облекчаване управлението от водача , сервота хидравлики автоматични кутии ....Карат се с два пръста на волана , така че както и да го държи волана няма как да го фърли ако спука гума .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: 2018 G30 540ix

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от empar » 25 Юни 2026, 12:59

Дане, пак си спал на течение, не говори глупости!
Физиката си е физика, колкото и асистенти да ѝ сложиш.
Освен това, тук имаме 20+ годишно Ивеко!!!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8439
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от vicho » 25 Юни 2026, 13:08

Старши комисар Добрин Димитров обяви, че шофьорът е имал общо 20 нарушения и още два инцидента на пътя. "Четири от тях са с актове, а останалите 16 са с фишове, които са били платени", поясни той. По думите му през 2024 г. водачът е причинил катастрофа на АМ "Тракия". Тогава той е управлявал друг влекач, но със същото полуремарке, като причината за инцидента отново е била техническа неизправност. Шофьорът има и друг съставен акт – за използване на мобилен телефон по време на движение", обясни ст. комисар Димитров.


https://www.youtube.com/watch?v=ZKwt3mSwPaE

няма потвърждение за спукана гума
You said: "Time will change!" What if it changes you?

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 203
Регистриран на: 26.04.2013
Местоположение: Ямбол
Пол: Мъж

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от STEVAL » 25 Юни 2026, 13:19

Има си следи

728938417_10231931664624982_6170051809496460918_n.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6620
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: конете да бягат
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от steeN » 25 Юни 2026, 13:29

...

А по данни на КФН честотата на щетите при тежкотоварните автомобили над 5 тона е около девет пъти по-висока от тази при леките автомобили, а средната щета е приблизително три пъти по-голяма.


Скоро реваха, че им искали високи застраховки и ограничиха цените. Предполагам е голяма мистерия от къде се компенсира това.

bum_bum написа:Гледам го и се чудя защо никой не се усеща, че това не е провал на шофьорите.
Ако в едно училище 50% от децата са двойкари дали там просто са се събрали тъпи деца или училището не струва?


А може ли училището да допуска деца, които не отговарят на изискванията на училището?
В случая този "професионален" шофьор, защо още кара...
Последна промяна steeN на 25 Юни 2026, 13:48, променена общо 1 път
- Weakness only invites aggression. – Ronald Reagan
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have. – Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place. – Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake.

Старши скрапер
Аватар
Мнения: 2737
Регистриран на: 16.04.2008
Местоположение: Бургас и малко в София
Пол: Мъж
Кара: ше е21/316, сега 318ci и е93/335dct
Мечтае да кара: е21 без ръжди със S54
Детайли за колата: Powered by M43b19

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Lenco » 25 Юни 2026, 13:47

Някой пита дали съм пукал гума, ето една, предна дясна с около 130 на Дачия Дъстър с висок профил като на камион. Имам навик да държа волана извън града с двете ръце, колата се подчиняваше на управление и спрях съвсем нормално. Вината си беше моя, гумата спадаше и докато намеря бензиностанция да я напомпя или сменя, гумата прегря и се пръсна.
Сега видях, че има следи на горната снимка, но така рязко да тръгне наляво, а и следата да е само една .......
20240919_093346.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 9
Регистриран на: 18.04.2009
Местоположение: София
Кара: TOYOTA

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Двигателист » 25 Юни 2026, 13:49

Бог да ги прости!
Според мен, а както пише TNT, трябва бетонна преграда, или щатския метод с голямо разстояние и “ров” между платната. Но при нашият тип магистрално строителство, по-скоро бетон. Мантинела няма шанс при такъв тип произшествия, освен, ако не е нещо доста специално, което пък ще е по скъпо от бетон…

Иначе този ЕвроСтар гони 30 години и няма нито една от системите за сигурност, които визира Данчо. Не бих се учудил дори ако няма EBS, а само древен ABS и нищо друго в посока сигурност.
Лудия.

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 4561
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Kroki » 25 Юни 2026, 14:02

Ако не се лъжа преди месеци дискотирахме тук отново камион навлезнал в насрещното на магистралата. Аз бях коментирал, че мантинелата не е ок, тогава някой ми репликира, че мантинелата не трябвало да пази от такива неща и някой репликира на него със статия как камион отново се е опитал да навлезе в насрещното, но е било на ремонтиран участтък, където вече са двойни мантинелите... та да.. тъпата мантинела..
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d `21 Tesla 3 Perfomance

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 322
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TNT » 25 Юни 2026, 14:05

Да не говорим, че ако са малко по-високи и може да си караш на дълги вечер без да заслепяваш насрещното. И парите ще се намерят за тях, реално по една магистрала по-нисък разход е само маркировката. Ама дали някой човек не държи и поръчката за поддръжка на мантинели ? И на бетона няма какво да се поддържа ? И след 50 години пак ще е там, и пак няма да пуска камиони през него.

ОЩЕ ЕДИН

https://bntnews.bg/news/kamion-skasa-ma ... 8news.html

Камион скъса мантинелата на АМ "Струма" в района на Мало Бучино
Изображение

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 4561
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Kroki » 25 Юни 2026, 14:18

В Ръмъния има едни като пластмасови вертикални елементи, които са сложени само по завойте и обърнати под определен ъгъл към вътрешната лента в завоя, за да не заслепяваш..
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d `21 Tesla 3 Perfomance

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3210
Регистриран на: 13.02.2008
Местоположение: София-център Антим 1 номер 61
Пол: Мъж
Кара: Всичко що е BMW , баничарки
Мечтае да кара: M1

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от laviatan » 25 Юни 2026, 14:30

TNT написа:Да не говорим, че ако са малко по-високи и може да си караш на дълги вечер без да заслепяваш насрещното. И парите ще се намерят за тях, реално по една магистрала по-нисък разход е само маркировката. Ама дали някой човек не държи и поръчката за поддръжка на мантинели ? И на бетона няма какво да се поддържа ? И след 50 години пак ще е там, и пак няма да пуска камиони през него.

ОЩЕ ЕДИН

https://bntnews.bg/news/kamion-skasa-ma ... 8news.html

Камион скъса мантинелата на АМ "Струма" в района на Мало Бучино

За да се случват толкова често такива неща - то трябва да има общ проблем. Най-вероятният е недоспиване и заспиване зад волана + евентуално плачевно състояние на автопарка. Явно контрола е под всякаква критика и в двата случая . Тези проблеми + мантинела тип "солета" и за какво ни е война ? ще се изпотрепем за норматив :roll:
AUTO MOTOR PARTS GROUP LTD
Фирмата е специализирана за марката BMW .
ПОРЪЧКА НА ОЕМ ЧАСТИ ОТ БМВ ГРУП. ГОЛЯМА НАЛИЧНОСТ НА СКЛАД.
КАЧЕСТВО, КОРЕКТНОСТ, БЪРЗИНА - ВСИЧКО ЗА БМВ НА ЕДНО МЯСТО !

Обекти: Магазин и склад - София ул. Антим I 61 / склад ул. Антим I 63
ОБЯВИ В БМВ ФОРУМ : ЛИНК 1 / ЛИНК 2
Проверка история автомобил: http://www.automotorpartsgroup.bg/
Тел.: 0700 70 775
Facebook: https://www.facebook.com/AutoMotorPartsGroupLTD
E-mail: sales@automotorpartsgroup.bg
Понеделник - Петък от 9,30-17,30 часа / Събота от 10,00-14,00 часа

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 555
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: G20
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: LCI2
B48B20А

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от streetz » 25 Юни 2026, 14:31

TNT написа: И на бетона няма какво да се поддържа ? И след 50 години пак ще е там,

Не подценявай българския инженерен гений - в името на краденето изпълнителят ще изобрети бетон, който да се разпада за 3-4 години :mhihi:
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 322
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TNT » 25 Юни 2026, 14:36

Вероятно. Или ще е кух. "Баш тука ли ще се блъскат".
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook