България на първо място по смъртност на пътя - причини?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Коя е главната причина?

Манталитетът на хората
148
47%
Лошите пътища
19
6%
Контролът на пътя и налагането(плюс събирането)на глобите
22
7%
Старите автомобили и лошите технически прегледи
1
0%
Липсата на ефективни присъди за пияните и убийците на пътя
12
4%
Всички тези неща
116
36%
 
Общо гласове : 318
младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 322
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TNT » 24 Юни 2026, 13:03

При нас с такива пътища ще е поне 180 :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3210
Регистриран на: 13.02.2008
Местоположение: София-център Антим 1 номер 61
Пол: Мъж
Кара: Всичко що е BMW , баничарки
Мечтае да кара: M1

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от laviatan » 24 Юни 2026, 14:35

Отново и за пореден път тежък инцидент :confused:
Да го е страх човек вече да пътува :roll:

https://dnes.dir.bg/intsidenti/kamion-p ... a-zaginali
AUTO MOTOR PARTS GROUP LTD
Фирмата е специализирана за марката BMW .
ПОРЪЧКА НА ОЕМ ЧАСТИ ОТ БМВ ГРУП. ГОЛЯМА НАЛИЧНОСТ НА СКЛАД.
КАЧЕСТВО, КОРЕКТНОСТ, БЪРЗИНА - ВСИЧКО ЗА БМВ НА ЕДНО МЯСТО !

Обекти: Магазин и склад - София ул. Антим I 61 / склад ул. Антим I 63
ОБЯВИ В БМВ ФОРУМ : ЛИНК 1 / ЛИНК 2
Проверка история автомобил: http://www.automotorpartsgroup.bg/
Тел.: 0700 70 775
Facebook: https://www.facebook.com/AutoMotorPartsGroupLTD
E-mail: sales@automotorpartsgroup.bg
Понеделник - Петък от 9,30-17,30 часа / Събота от 10,00-14,00 часа

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: Tesla M3LR, e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от b_u_b_o » 24 Юни 2026, 14:56

Ето на тоя фон за мен обсъжданите по-горе максимални скорости са глупост. При ограничение 140км/ч реалната ненаказуема скорост е 155км/ч. И тука не играе колко велик шофьор си и колко ти е хубава колата и с колко скъпи гуми си, както се успокояват много хора. Инциденти се случват и когато се случат разликата от това дали ще умреш или живееш е основно в скоростта. Не разбирам това бързане, особено за страна с нашите размери където колкото и да се напиняш я спестиш 30-40мин от единия ѝ край до другия, я не. :dunno:

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 322
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TNT » 24 Юни 2026, 15:14

Света се развива, колите стават по-бързи, по-сигурни и по-стабилни. Очаква се да имаме и по-добри пътища. Аз мисля, че скоростите трябва да се качват, а не свалят. Все едно влаковете да ги направим да се движат с 40 всичките по логиката, че ако бързаш, ще си хванеш самолета. За момента мисля, че са ни повече от ок ограниченията, но не трябва и да се намалят.
Изображение

Старши скрапер
Аватар
Мнения: 2737
Регистриран на: 16.04.2008
Местоположение: Бургас и малко в София
Пол: Мъж
Кара: ше е21/316, сега 318ci и е93/335dct
Мечтае да кара: е21 без ръжди със S54
Детайли за колата: Powered by M43b19

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Lenco » 24 Юни 2026, 15:25

TNT написа:Света се развива ...... Все едно влаковете да ги направим да се движат с 40 всичките по логиката, че ако бързаш, ще си хванеш самолета. За момента мисля, че са ни повече от ок ограниченията, но не трябва и да се намалят.

Не си много далеч от истината.


2026 г. Средната скорост на влаковете в България варира между 35 км/ч (включвайки честите закъснения и ремонти) и около 47 км/ч за редовните пътнически превози
Изображение

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: Tesla M3LR, e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от b_u_b_o » 24 Юни 2026, 15:29

Това, че стават по-безопасни не значи, че са безопасни за тия скорости. По-скоро преди 50 години катастрофа с максимална скорост е било равно на почти сигурна смърт. Сега е намаляла опасността, ама пак не е никак малка. Сравнението с влак е неуместно, щото там нещата не се объркват толкова лесно колкото с кола, на релси си все пак.

А за качването...може, ама когато си намалил риска да клони към 0% тогава. А не "преди при удар 120км/ч шанса да оцелея е бил 30%, сега е 20%, дай да вдигна скоростта на 130км/ч, че пак да ми е шанса 30%".

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 322
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TNT » 24 Юни 2026, 15:42

Т.е. викаш от 2002-ра като са вдигнали на 130 (когато си беше пълно с лади, жигули и москвичи), до 2012 , когато все още имаше още руски автомобили и еърбег си беше екстра, до днес - няма развитие ? 2012 средната възраст е била автомобил 1992, която няма АБС, а днес средната кола е 2006-та. И има автомобили, които се шофират сами. Плюс пълно с коли по над 2 тона, с които отсичаш по-малки дървета. Няма база за сравнение. Разбира се, пак повтарям - повече от това не трябва да се вдига. За по-бързо - повече построени магистрали трябват.
Изображение

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: Tesla M3LR, e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от b_u_b_o » 24 Юни 2026, 15:54

Викам, че вместо да си налягаме парцалите и да не плащаме с живота си за привилегията да се придвижваме, ние малко да намалим риска и решаваме да компенсираме с още малко скорост. Тоест какво излиза, по-важно ни е да стигнем бързо, не да намалим жертвите. И не говоря за България, нито за 20 години времева рамка, говоря за мобилността като цяло от както съществува в световен мащаб.

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Don_Diego

Последни теми
Facebook