Истина или измислица?
Модератор: Общи модератори
- b_u_b_o
- кандидат ентусиаст

-
- Мнения: 92
- Регистриран на: 28.09.2015
- Пол: Мъж
- Кара: Tesla M3LR, e90 330xd, gsxr 600 k8
Re: Истина или измислица?
Джордана както винаги хваща няколко верни факта и накрая прави грешни заключения
Всичко написано щеше да е вярно, ако цялата биомаса след смъртта на растението се разграждаше напълно обратно до CO2. В реалния свят обаче не става така. Първо въглеродът се натрупва десетилетия наред в дървесината, докато растението е живо. След това не цялата органична материя се разгражда веднага и напълно – част от нея остава дългосрочно заключена в почвите като органична материя, в дървесина или се погребва в седименти. Точно извеждането и съхранението на въглерод извън атмосферата е една от основните ползи на горите, а не производството на кислород което наистина накрая клони към 0:0.
Абе общо взето ако някой се опитва да ти опрости нещо и с 2-3 изречения да ти обясни как всички са много глупави, че не го виждат - не му вярвай щото шанса да ти говори глупости е голям
Абе общо взето ако някой се опитва да ти опрости нещо и с 2-3 изречения да ти обясни как всички са много глупави, че не го виждат - не му вярвай щото шанса да ти говори глупости е голям
Re: Истина или измислица?
Жената е винаги по-опасна и от Путин. Така се получава, гат разбере откъде ще минаваш и ти заръча да и вземеш нещо от дюти фрито.
Не е, като да бягаш от кравата с Ф16
Не е, като да бягаш от кравата с Ф16
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аз съм на възраст, в която да съм "Добър в леглото" означава, че не хъркам, не пърдя и не дърпам одеалото към себе си.
- Jordana
- старши ентусиаст
-
- Мнения: 1623
- Регистриран на: 4.08.2011
- Местоположение: Карантина баце ....
- Пол: Мъж
- Кара: през просото
- Мечтае да кара: леговището на смог
- Детайли за колата: баничарка
Re: Истина или измислица?
enigma написа:Йордана, какво си набрал на дърветата пък сега?![]()
Това са сигурно някакви булгар дървета, които крадат повече кислород отколкото произвеждатВ нормалните демокрации дърветата бълват големи количества кислород.
Абе май завиждаш щото дърветата имат и охладително действие, благодарения на “изпарителният ефект” - водата , която поемат през корените се изпарява през листата.
И затова ей сега следобеда като дремя в гората не ми трябват твоите климатици. А ти се пържиш в каменната крепост
Имам един съсед такъв мрази дърветата, че са много работа и е изсякъл всичко около къщата. Като минавам климатикът му все бръмчи на макс, добре поне че има солари малко да му охладят сметката за тока
Точно Вие дето живеете в къщи сковани от нарязани трупове на твоите приятелчета дръветата , по добре да се срамувате тихо в ъгъла .
Циано бактериите , възхода и падението на тези морски бактерии е в основата на количеството кислород на планетата . Увеличаването и намаляването на % кислоод в атмосферата зависи от тях . И днес бактериите и водораслите в океаните произвеждат необходимия кислород за баланса Бактерията Prochlorococcus генерира 20те % кислород в атмосферата и 1% се генерира от дръветата на сушата.А от какво зависи количеството кислород в земната атмосфера и защо е варирало през годините?
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...
- enigma
- кандидат ентусиаст
-
- Мнения: 169
- Регистриран на: 5.01.2005
- Местоположение: Setec Astronomy
Re: Истина или измислица?
Всъщност тия дървета са изключително издръжливи на пожари. Живеят средно 500-700 години, има и на 2000г - смятай колко им е нетното производство на кислород между другото.
За пожарите важното е да се разчиства сухия материал по земята, което правим редовно.
… Тръгнал на пожарникар шлангове да продава
За пожарите важното е да се разчиства сухия материал по земята, което правим редовно.
… Тръгнал на пожарникар шлангове да продава
enigma
ⵙⵍⴻⵍⵍⵉ ⵡⵉⴷ ⵢⴻⵜⵜⵡⴰⴹⴻⵍⵎⴻⵏ
ⵙⵍⴻⵍⵍⵉ ⵡⵉⴷ ⵢⴻⵜⵜⵡⴰⴹⴻⵍⵎⴻⵏ
- Моджо
- кандидат ентусиаст
-
- Мнения: 237
- Регистриран на: 21.02.2010
- Местоположение: София
- Пол: Мъж
- Кара: 320i мнооо убаво )))
- Мечтае да кара: вара, каравара...
- Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.
Re: Истина или измислица?
Между другото това е факт. Кьораво дърво да няма, ни трева, ни нищо, ще изкараме няколко хиляди години с кислорода , който има в атмосферата. Което не значи, че треа да правим пустиня всичко. И въглеродния им отпечатък е нула. Поглъщат цо2 и точно толкова отделят докато са живи и после умрат. Освен ако не се "убият" и се вкарат в мебели примерно.
Хм,хм...
- enigma
- кандидат ентусиаст
-
- Мнения: 169
- Регистриран на: 5.01.2005
- Местоположение: Setec Astronomy
Re: Истина или измислица?
Ако може са се живее само на кислород … може би. Ама екосистемата е сложно нещо, като се наруши баланса често има неочаквани ефекти. Хората често сме твърде арогантни за да го осмислим това.
enigma
ⵙⵍⴻⵍⵍⵉ ⵡⵉⴷ ⵢⴻⵜⵜⵡⴰⴹⴻⵍⵎⴻⵏ
ⵙⵍⴻⵍⵍⵉ ⵡⵉⴷ ⵢⴻⵜⵜⵡⴰⴹⴻⵍⵎⴻⵏ
- Моджо
- кандидат ентусиаст
-
- Мнения: 237
- Регистриран на: 21.02.2010
- Местоположение: София
- Пол: Мъж
- Кара: 320i мнооо убаво )))
- Мечтае да кара: вара, каравара...
- Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.
- Jordana
- старши ентусиаст
-
- Мнения: 1623
- Регистриран на: 4.08.2011
- Местоположение: Карантина баце ....
- Пол: Мъж
- Кара: през просото
- Мечтае да кара: леговището на смог
- Детайли за колата: баничарка
Re: Истина или измислица?
Аз не съм казал че са безполезни дръвесата , казах че не са източник на кислород и не са бял дроб с който планетата "дишала" ...Ползата от дървесата е за почвите , ерозията , биотоп за животните , влажноста и климата , строителен материал ...Растителноста е част от биосферата , важна част ..ама не за кислорода в атмосферата .

Живи умрели все тая , листната маса която отделят гние постоянно и поглъща кислород . Не е фатално , кислород има достатъчно. Просто са с нулева полза в баланса накрая , ползата със свързания СО2 също е нулева тъй като единствено торфените пластове в момента са резултат на растителната маса . Но пък при гниенето им се отделя метан , така че стига с това "дишане " и "белия дроб" ...Освен ако не се "убият" и се вкарат в мебели примерно.

Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...
- Top Gun Maverick
- Старши спамър
-
- Мнения: 1902
- Регистриран на: 27.04.2010
- Местоположение: Калининград
- Пол: Мъж
- Кара: Кон
- Мечтае да кара: Волга
- Детайли за колата: Лада 2105
Re: Истина или измислица?
И както винаги истината е някъде по средата:
БМВ форума има легендарни диалози на които и Джемини може да завиди.
Настроен ми е винаги с доза хумор.

Тука малко от къде идват другите проценти кислород:
А за форума на БМВ – направо ме заинтригува максимално! Дискусиите за екология, дървета и влиянието им върху планетата точно в този форум винаги придобиват легендарен, почти космически статус между темите за чип тунинг, дрифтове и „коя гарнитура изпусна“.
Мятай ги насам тези диалози, Мастър, Джембони е в пълна готовност да ги изчете! Каква точно екологична теорема са сътворили баварските фенове по въпроса?
## Леле, Данчо влезе с триста с вратите в завоя на биологията!
Мастър, този Данчо направо ме скри в багажника! Трябва да му признаем едно – започва темата като истински баварски професор по биохимия. И най-лудото е, че в думите му има една огромна доза истина, която масово хората не знаят, но накрая е „изпуснал гарнитурата“ и е поднесъл много лошо на завоя.
Ето как стоят нещата в действителност, ако трябва да разглобим теорията на Данчо на съставните parts:
### Къде Данчо е абсолютно ПРАВ? (Изненадващият обрат)
Тук много хора биха загубили бас, но Данчо правилно е чел дебелите книги за едно нещо: **балансът на кислорода в една стара, зряла гора наистина е близо до нулата!**
* **Кръговратът:** През деня дървото прави фотосинтеза и бълва кислород. През нощта обаче то също диша и си прибира обратно около половината.
* **Гниенето:** Когато дървото остарее, падне и изгние (или изгори), микроорганизмите и бактериите, които го разграждат, консумират останалата половина от кислорода.
* **Истинският бял дроб:** Около 50-70% от кислорода на планетата всъщност идва от **океаните** – от микроскопичния фитопланктон и водораслите. Когато те умрат, те падат на дъното на океана и се запечатват там, без да изгният напълно, и така чистият кислород остава в атмосферата.
### Къде обаче Данчо „скъса ангренажа“? (Голямата грешка)
Данчо казва: *„И без нито едно дърво на планетата кислородът няма да намалее.“* Ей тук вече колата му излетя в канавката при Фиатчето!
* **Въглеродният капан:** Докато са живи, дърветата са огромни складове за въглероден диоксид ($CO_2$). Ако утре премахнем всички дървета на планетата (изсечем ги или изгорят), този милиарди тонове въглерод ще отиде в атмосферата. Всичкото това гниене ще изсмуче наличния кислород светкавично и ще се задушим.
* **Климатикът на Земята:** Горите не са просто „фабрики за кислород“. Те са климатикът и водната помпа на планетата. Те правят сянка, охлаждат земята и най-вече – регулират дъждовете чрез изпарението на вода. Без дървета Земята става един огромен, горещ и сух унгарски пущинак (пустиня), където животът ще е невъзможен.
> **Накратко от Джембони:** Данчо е хванал правилния химичен факт за баланса, ама е направил грешния извод за живота на Земята. Все едно да кажеш: *„Гумите на Зафирата само се търкат и накрая стават на боклук, затова ползата от тях е нула и можем да караме и по джанти.“*
Мятай насам следващия коментар от БМВ форума! Страшно ми е интересно как са му скочили другите фенове в темата – имаше ли някой да го замери с крив носач или викаха еколозите?
## Бубо влезе с десния педал до ламарината и закова Джордана на място!
Мастър, Бубо направо му направи показно „затваряне на завой“! Изключително точно и интелигентно включване, при това поднесено с перфектния форумен хумор.
Бубо хваща точно онази дупка в защитата на Данчо (Джордана), за която ти загатнах – **въглеродната секвестрация** (или казано на наш език: способността на природата да крие и запечатва въглерода в земята).
### Защо Бубо е абсолютно прав в този дебат?
* **Дърветата като сейф за въглерод:** Данчо си представя, че дървото умира и хоп – за една секунда всичко изгнива и се връща в атмосферата. В реалния свят обаче дървесината съхранява този въглерод с десетилетия и векове, докато дървото е живо.
* **Черното злато под земята:** Когато листата, клоните и самите дървета паднат, огромна част от тях се зарива, превръща се в почва (хумус), седименти и след милиони години – във въглища и нефт. Точно благодарение на това, че природата **НЕ** разгражда всичко на 100%, ние днес имаме чист кислород в атмосферата, който да дишаме!
* **Резултатът на таблото:** Вместо резултат 0:0, благодарение на горите и почвите, Земята успява да държи въглерода „заключен“ и да поддържа баланса.
> **Златният цитат на Бубо:**
> *„Ако някой се опитва да ти опрости нещо и с 2-3 изречения да ти обясни как всички са много глупави... шанса да ти говори глупости е голям.“*
Ей това последното изречение на Бубо трябва да се рамкира! Направо е житейска мъдрост от най-висока проба. Много често в интернет (и по бензиностанциите) се намират такива „разбирачи“, които ти обясняват как целият свят е в дълбока заблуда, а те са разгадали Вселената между две глътки кафе.
Разви ли се още темата след Бубо – имаше ли някой друг фанатик, който да намеси премахването на катализаторите и затапването на EGR-ите като контрааргумент на екологията?
Еха, Мастър, тук дебатът вече стана по-сериозен от лекция в БАН! Направо ме скриха в багажника тези момчета!
Трябва да призная, че Данчо (Джордана) направи много силно „завръщане на пистата“ и напълно се рехабилитира в моите очи! От класически интернет хейтър, в края на диалога той се оказа доста начетен шофьор.
Ето как събраха точките накрая:
1. Данчо и космическата бактерия Prochlorococcus
Тук Данчо извади тежката артилерия. Това, което казва за цианобактериите и конкретно за Prochlorococcus, е 100% научно доказан факт! Тези микроскопични гадинки в океана изхвърлят огромна част от кислорода на Земята.
И финалното му изказване беше много мъдро – той реално казва: „Хора, спрете с тия заучени фрази от заглавията на вестниците. Дърветата са супер важни, за да не стане ерозия, да има сянка, дървесина и климат, ама не ни лепете фалшиви етикети за кислорода.“ С това си изказване Данчо направо смени гарнитурата и затвори устите на критиците.
2. Моджо и бруталният глад
Моджо също влезе с много точен аргумент в завоя. В атмосферата в момента има толкова много натрупан чист кислород (около 21%), че ако утре някой изтрие всички дървета с гумичка, човечеството наистина ще има въздух за хиляди години напред. Обаче, както той правилно отбеляза – ще измрем от глад за отрицателно време, защото без растения няма плодове, няма зеленчуци, няма храна за животните и цялата верига отива в историята!
3. Енигма и балансът в кутията
Енигма пък ги приземи с класическата шофьорска логика – природата е като сложна автоматична скоростна кутия. Може да си мислиш, че едно малко зъбно колелце вътре не прави нищо важно и балансът му е „нула“, ама ако го извадиш, цялата кутия става на салата и колата спира дотук.
Заключението на Джембони: Човек влиза във форума на БМВ да прочете как се сменя водна помпа на Е46 или как се заварява диференциал, а излиза с висше образование по океанография, биохимия и глобален климат! Кажи ми, че не са уникални!
Направо ми напълни душата този диалог, голям майтап, но и доста истини се казаха! Ти какво мислиш, кой спечели спора накрая по мъжки – Данчо с бактериите или Бубо със „сейфа за въглерод“?
БМВ форума има легендарни диалози на които и Джемини може да завиди.
Настроен ми е винаги с доза хумор.
Тука малко от къде идват другите проценти кислород:
Хахаха, леле, Мастър Биньо, сега остава баварският синдикат да ме подпука и мен във форума, че им разнасям тайните на биохимията! БМВ ентусиастите не прощават, сигурно веднага ще ме пратят да ми пренареждат софтуера!
Сега по твоя въпрос – това е абсолютно логичен завой в мисълта! Щом 50-70% идват от океаните, останалите **30% до 50% идват изцяло от сухоземната растителност (сушата)**!
Ето кои са основните работници на сушата, които изхвърлят този дебит на колонката:
### 1. Тропическите дъждовни гори
Горите около екватора (Амазония в Южна Америка, басейнът на Конго в Африка и горите в Югоизточна Азия) са най-мощните сухоземни фабрики. Поради постоянното слънце и влага, те не спират да правят фотосинтеза целогодишно.
### 2. Тайгата и умерените гори
Огромните иглолистни и широколистни масиви в Русия (Сибир), Канада, Скандинавия и, разбира се, нашите гори в Европа. Те имат силен сезонен характер – през лятото бълват кислород като за световно, а през зимата „изпадат в хибернация“.
### 3. Тревните площи, саваните и земеделието
Много хора ги забравят, но милионите хектари пасища, степи и огромните селскостопански ниви (царевица, пшеница, слънчоглед) също имат огромен зелен капацитет и генерират сериозен процент кислород по време на вегетацията си.
---
### Кратко обобщение на баланса:
За да го ситуираме точно спрямо спора на Данчо и Бубо:
* Сухоземната растителност наистина **произвежда** тези оставащи 30-50% от кислорода на планетата.
* Но тъй като процесите на гниене и дишане на сушата са много бързи (листата падат всяка есен и гният, дърветата умират на земята), сушата почти веднага си консумира обратно голяма част от това, което е произвела.
Океанът си остава главният „играч“, който успява да запечата въглерода на дъното си и да ни остави чист излишък за дишане. Но без тези 30-50% от сушата, съставът на въздуха ще се срине супер бързо!
Внимавай да не те разкрият, че ползваш „жокер от публиката“ в темата! Дано момчетата се забавляват с нашия разбор!
In God we trust, all others we track.
Само ПАТРИАРХ Кирил може да ме съди!
I feel the need, the need for speed.
Само ПАТРИАРХ Кирил може да ме съди!
I feel the need, the need for speed.
- b_u_b_o
- кандидат ентусиаст

-
- Мнения: 92
- Регистриран на: 28.09.2015
- Пол: Мъж
- Кара: Tesla M3LR, e90 330xd, gsxr 600 k8
Re: Истина или измислица?
Доживях да ме признае Интелекта
Много се смях, честно.
- TNT
- младши ентусиаст

-
- Мнения: 322
- Регистриран на: 30.04.2008
- Местоположение: Пловдив
- Пол: Мъж
- Мечтае да кара: 911
- Top Gun Maverick
- Старши спамър
-
- Мнения: 1902
- Регистриран на: 27.04.2010
- Местоположение: Калининград
- Пол: Мъж
- Кара: Кон
- Мечтае да кара: Волга
- Детайли за колата: Лада 2105
Re: Истина или измислица?
Важното е, че накрая интелекта призна нашия интелект - Данчо. 
In God we trust, all others we track.
Само ПАТРИАРХ Кирил може да ме съди!
I feel the need, the need for speed.
Само ПАТРИАРХ Кирил може да ме съди!
I feel the need, the need for speed.
- Jordana
- старши ентусиаст
-
- Мнения: 1623
- Регистриран на: 4.08.2011
- Местоположение: Карантина баце ....
- Пол: Мъж
- Кара: през просото
- Мечтае да кара: леговището на смог
- Детайли за колата: баничарка
Re: Истина или измислица?
Разликата в концентрацията на кислорода между пустинята където няма дръве , и дъждовната джунгла на Амазонка където дръветата пръцкат милиарди тонове кислород е ....0.01% . Та толкова за кислорода , не е лошо да се знае че океана ни дава основното количество кислород . Гората е просто една интересна подробност с която ни баламосват дървопрегръщачите

Така де , въглеродния капан ! Всяко дръво рано или късно умира или бива отсечено и освобождава уловения въглерод. Това е неизбежно като процес , освен това няма как гората да улови повече въглерод от колкото освобождава . Уловката е че този процес в глобален мащаб е непрекъснат , и ефекта е нищожен. Иначе да така е , ако разглеждаме едно голямо дръво само по себе си то е баси генератора на тонове кислород*Въглеродният капан:** Докато са живи, дърветата са огромни складове за въглероден диоксид ($CO_2$). Ако утре премахнем всички дървета на планетата (изсечем ги или изгорят), този милиарди тонове въглерод ще отиде в атмосферата. Всичкото това гниене ще изсмуче наличния кислород светкавично и ще се задушим.
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...
- KoolyO
- кандидат ентусиаст
-
- Мнения: 234
- Регистриран на: 27.04.2002
- Местоположение: Dubai, UAE
- Пол: Мъж
- Кара: Z3 1.9, C32AMG, CLS55AMG,XF SV8
- Мечтае да кара: 612
Re: Истина или измислица?
Егати "дървените" философи.
Laugh...
And the world laughs with you.
Cry...
And the world laughs louder!!!
And the world laughs with you.
Cry...
And the world laughs louder!!!
Re: Истина или измислица?
TNT написа:Мастър Биньо![]()
![]()
![]()
Първо го прочетох като Мистър Бийньо ,викам тоя ентелект баси ташаците си прай с мастъра
Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани
