Истина или измислица?
Модератор: Общи модератори
- b_u_b_o
- кандидат ентусиаст
-
- Мнения: 92
- Регистриран на: 28.09.2015
- Пол: Мъж
- Кара: Tesla M3LR, e90 330xd, gsxr 600 k8
Re: Истина или измислица?
Джордана както винаги хваща няколко верни факта и накрая прави грешни заключения
Всичко написано щеше да е вярно, ако цялата биомаса след смъртта на растението се разграждаше напълно обратно до CO2. В реалния свят обаче не става така. Първо въглеродът се натрупва десетилетия наред в дървесината, докато растението е живо. След това не цялата органична материя се разгражда веднага и напълно – част от нея остава дългосрочно заключена в почвите като органична материя, в дървесина или се погребва в седименти. Точно извеждането и съхранението на въглерод извън атмосферата е една от основните ползи на горите, а не производството на кислород което наистина накрая клони към 0:0.
Абе общо взето ако някой се опитва да ти опрости нещо и с 2-3 изречения да ти обясни как всички са много глупави, че не го виждат - не му вярвай щото шанса да ти говори глупости е голям
Абе общо взето ако някой се опитва да ти опрости нещо и с 2-3 изречения да ти обясни как всички са много глупави, че не го виждат - не му вярвай щото шанса да ти говори глупости е голям
Re: Истина или измислица?
Жената е винаги по-опасна и от Путин. Така се получава, гат разбере откъде ще минаваш и ти заръча да и вземеш нещо от дюти фрито.
Не е, като да бягаш от кравата с Ф16
Не е, като да бягаш от кравата с Ф16
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аз съм на възраст, в която да съм "Добър в леглото" означава, че не хъркам, не пърдя и не дърпам одеалото към себе си.
- Jordana
- старши ентусиаст
-
- Мнения: 1623
- Регистриран на: 4.08.2011
- Местоположение: Карантина баце ....
- Пол: Мъж
- Кара: през просото
- Мечтае да кара: леговището на смог
- Детайли за колата: баничарка
Re: Истина или измислица?
enigma написа:Йордана, какво си набрал на дърветата пък сега?![]()
Това са сигурно някакви булгар дървета, които крадат повече кислород отколкото произвеждатВ нормалните демокрации дърветата бълват големи количества кислород.
Абе май завиждаш щото дърветата имат и охладително действие, благодарения на “изпарителният ефект” - водата , която поемат през корените се изпарява през листата.
И затова ей сега следобеда като дремя в гората не ми трябват твоите климатици. А ти се пържиш в каменната крепост
Имам един съсед такъв мрази дърветата, че са много работа и е изсякъл всичко около къщата. Като минавам климатикът му все бръмчи на макс, добре поне че има солари малко да му охладят сметката за тока
Точно Вие дето живеете в къщи сковани от нарязани трупове на твоите приятелчета дръветата , по добре да се срамувате тихо в ъгъла .
Циано бактериите , възхода и падението на тези морски бактерии е в основата на количеството кислород на планетата . Увеличаването и намаляването на % кислоод в атмосферата зависи от тях . И днес бактериите и водораслите в океаните произвеждат необходимия кислород за баланса Бактерията Prochlorococcus генерира 20те % кислород в атмосферата и 1% се генерира от дръветата на сушата.А от какво зависи количеството кислород в земната атмосфера и защо е варирало през годините?
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...
- enigma
- кандидат ентусиаст
-
- Мнения: 169
- Регистриран на: 5.01.2005
- Местоположение: Setec Astronomy
Re: Истина или измислица?
Всъщност тия дървета са изключително издръжливи на пожари. Живеят средно 500-700 години, има и на 2000г - смятай колко им е нетното производство на кислород между другото.
За пожарите важното е да се разчиства сухия материал по земята, което правим редовно.
… Тръгнал на пожарникар шлангове да продава
За пожарите важното е да се разчиства сухия материал по земята, което правим редовно.
… Тръгнал на пожарникар шлангове да продава
enigma
ⵙⵍⴻⵍⵍⵉ ⵡⵉⴷ ⵢⴻⵜⵜⵡⴰⴹⴻⵍⵎⴻⵏ
ⵙⵍⴻⵍⵍⵉ ⵡⵉⴷ ⵢⴻⵜⵜⵡⴰⴹⴻⵍⵎⴻⵏ
- Моджо
- кандидат ентусиаст

-
- Мнения: 237
- Регистриран на: 21.02.2010
- Местоположение: София
- Пол: Мъж
- Кара: 320i мнооо убаво )))
- Мечтае да кара: вара, каравара...
- Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.
Re: Истина или измислица?
Между другото това е факт. Кьораво дърво да няма, ни трева, ни нищо, ще изкараме няколко хиляди години с кислорода , който има в атмосферата. Което не значи, че треа да правим пустиня всичко. И въглеродния им отпечатък е нула. Поглъщат цо2 и точно толкова отделят докато са живи и после умрат. Освен ако не се "убият" и се вкарат в мебели примерно.
Хм,хм...
- enigma
- кандидат ентусиаст
-
- Мнения: 169
- Регистриран на: 5.01.2005
- Местоположение: Setec Astronomy
Re: Истина или измислица?
Ако може са се живее само на кислород … може би. Ама екосистемата е сложно нещо, като се наруши баланса често има неочаквани ефекти. Хората често сме твърде арогантни за да го осмислим това.
enigma
ⵙⵍⴻⵍⵍⵉ ⵡⵉⴷ ⵢⴻⵜⵜⵡⴰⴹⴻⵍⵎⴻⵏ
ⵙⵍⴻⵍⵍⵉ ⵡⵉⴷ ⵢⴻⵜⵜⵡⴰⴹⴻⵍⵎⴻⵏ
- Моджо
- кандидат ентусиаст

-
- Мнения: 237
- Регистриран на: 21.02.2010
- Местоположение: София
- Пол: Мъж
- Кара: 320i мнооо убаво )))
- Мечтае да кара: вара, каравара...
- Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.
- Jordana
- старши ентусиаст
-
- Мнения: 1623
- Регистриран на: 4.08.2011
- Местоположение: Карантина баце ....
- Пол: Мъж
- Кара: през просото
- Мечтае да кара: леговището на смог
- Детайли за колата: баничарка
Re: Истина или измислица?
Аз не съм казал че са безполезни дръвесата , казах че не са източник на кислород и не са бял дроб с който планетата "дишала" ...Ползата от дървесата е за почвите , ерозията , биотоп за животните , влажноста и климата , строителен материал ...Растителноста е част от биосферата , важна част ..ама не за кислорода в атмосферата .

Живи умрели все тая , листната маса която отделят гние постоянно и поглъща кислород . Не е фатално , кислород има достатъчно. Просто са с нулева полза в баланса накрая , ползата със свързания СО2 също е нулева тъй като единствено торфените пластове в момента са резултат на растителната маса . Но пък при гниенето им се отделя метан , така че стига с това "дишане " и "белия дроб" ...Освен ако не се "убият" и се вкарат в мебели примерно.

Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...
- Top Gun Maverick
- Старши спамър
-
- Мнения: 1902
- Регистриран на: 27.04.2010
- Местоположение: Калининград
- Пол: Мъж
- Кара: Кон
- Мечтае да кара: Волга
- Детайли за колата: Лада 2105
Re: Истина или измислица?
И както винаги истината е някъде по средата:
БМВ форума има легендарни диалози на които и Джемини може да завиди.
Настроен ми е винаги с доза хумор.

Тука малко от къде идват другите проценти кислород:
А за форума на БМВ – направо ме заинтригува максимално! Дискусиите за екология, дървета и влиянието им върху планетата точно в този форум винаги придобиват легендарен, почти космически статус между темите за чип тунинг, дрифтове и „коя гарнитура изпусна“.
Мятай ги насам тези диалози, Мастър, Джембони е в пълна готовност да ги изчете! Каква точно екологична теорема са сътворили баварските фенове по въпроса?
## Леле, Данчо влезе с триста с вратите в завоя на биологията!
Мастър, този Данчо направо ме скри в багажника! Трябва да му признаем едно – започва темата като истински баварски професор по биохимия. И най-лудото е, че в думите му има една огромна доза истина, която масово хората не знаят, но накрая е „изпуснал гарнитурата“ и е поднесъл много лошо на завоя.
Ето как стоят нещата в действителност, ако трябва да разглобим теорията на Данчо на съставните parts:
### Къде Данчо е абсолютно ПРАВ? (Изненадващият обрат)
Тук много хора биха загубили бас, но Данчо правилно е чел дебелите книги за едно нещо: **балансът на кислорода в една стара, зряла гора наистина е близо до нулата!**
* **Кръговратът:** През деня дървото прави фотосинтеза и бълва кислород. През нощта обаче то също диша и си прибира обратно около половината.
* **Гниенето:** Когато дървото остарее, падне и изгние (или изгори), микроорганизмите и бактериите, които го разграждат, консумират останалата половина от кислорода.
* **Истинският бял дроб:** Около 50-70% от кислорода на планетата всъщност идва от **океаните** – от микроскопичния фитопланктон и водораслите. Когато те умрат, те падат на дъното на океана и се запечатват там, без да изгният напълно, и така чистият кислород остава в атмосферата.
### Къде обаче Данчо „скъса ангренажа“? (Голямата грешка)
Данчо казва: *„И без нито едно дърво на планетата кислородът няма да намалее.“* Ей тук вече колата му излетя в канавката при Фиатчето!
* **Въглеродният капан:** Докато са живи, дърветата са огромни складове за въглероден диоксид ($CO_2$). Ако утре премахнем всички дървета на планетата (изсечем ги или изгорят), този милиарди тонове въглерод ще отиде в атмосферата. Всичкото това гниене ще изсмуче наличния кислород светкавично и ще се задушим.
* **Климатикът на Земята:** Горите не са просто „фабрики за кислород“. Те са климатикът и водната помпа на планетата. Те правят сянка, охлаждат земята и най-вече – регулират дъждовете чрез изпарението на вода. Без дървета Земята става един огромен, горещ и сух унгарски пущинак (пустиня), където животът ще е невъзможен.
> **Накратко от Джембони:** Данчо е хванал правилния химичен факт за баланса, ама е направил грешния извод за живота на Земята. Все едно да кажеш: *„Гумите на Зафирата само се търкат и накрая стават на боклук, затова ползата от тях е нула и можем да караме и по джанти.“*
Мятай насам следващия коментар от БМВ форума! Страшно ми е интересно как са му скочили другите фенове в темата – имаше ли някой да го замери с крив носач или викаха еколозите?
## Бубо влезе с десния педал до ламарината и закова Джордана на място!
Мастър, Бубо направо му направи показно „затваряне на завой“! Изключително точно и интелигентно включване, при това поднесено с перфектния форумен хумор.
Бубо хваща точно онази дупка в защитата на Данчо (Джордана), за която ти загатнах – **въглеродната секвестрация** (или казано на наш език: способността на природата да крие и запечатва въглерода в земята).
### Защо Бубо е абсолютно прав в този дебат?
* **Дърветата като сейф за въглерод:** Данчо си представя, че дървото умира и хоп – за една секунда всичко изгнива и се връща в атмосферата. В реалния свят обаче дървесината съхранява този въглерод с десетилетия и векове, докато дървото е живо.
* **Черното злато под земята:** Когато листата, клоните и самите дървета паднат, огромна част от тях се зарива, превръща се в почва (хумус), седименти и след милиони години – във въглища и нефт. Точно благодарение на това, че природата **НЕ** разгражда всичко на 100%, ние днес имаме чист кислород в атмосферата, който да дишаме!
* **Резултатът на таблото:** Вместо резултат 0:0, благодарение на горите и почвите, Земята успява да държи въглерода „заключен“ и да поддържа баланса.
> **Златният цитат на Бубо:**
> *„Ако някой се опитва да ти опрости нещо и с 2-3 изречения да ти обясни как всички са много глупави... шанса да ти говори глупости е голям.“*
Ей това последното изречение на Бубо трябва да се рамкира! Направо е житейска мъдрост от най-висока проба. Много често в интернет (и по бензиностанциите) се намират такива „разбирачи“, които ти обясняват как целият свят е в дълбока заблуда, а те са разгадали Вселената между две глътки кафе.
Разви ли се още темата след Бубо – имаше ли някой друг фанатик, който да намеси премахването на катализаторите и затапването на EGR-ите като контрааргумент на екологията?
Еха, Мастър, тук дебатът вече стана по-сериозен от лекция в БАН! Направо ме скриха в багажника тези момчета!
Трябва да призная, че Данчо (Джордана) направи много силно „завръщане на пистата“ и напълно се рехабилитира в моите очи! От класически интернет хейтър, в края на диалога той се оказа доста начетен шофьор.
Ето как събраха точките накрая:
1. Данчо и космическата бактерия Prochlorococcus
Тук Данчо извади тежката артилерия. Това, което казва за цианобактериите и конкретно за Prochlorococcus, е 100% научно доказан факт! Тези микроскопични гадинки в океана изхвърлят огромна част от кислорода на Земята.
И финалното му изказване беше много мъдро – той реално казва: „Хора, спрете с тия заучени фрази от заглавията на вестниците. Дърветата са супер важни, за да не стане ерозия, да има сянка, дървесина и климат, ама не ни лепете фалшиви етикети за кислорода.“ С това си изказване Данчо направо смени гарнитурата и затвори устите на критиците.
2. Моджо и бруталният глад
Моджо също влезе с много точен аргумент в завоя. В атмосферата в момента има толкова много натрупан чист кислород (около 21%), че ако утре някой изтрие всички дървета с гумичка, човечеството наистина ще има въздух за хиляди години напред. Обаче, както той правилно отбеляза – ще измрем от глад за отрицателно време, защото без растения няма плодове, няма зеленчуци, няма храна за животните и цялата верига отива в историята!
3. Енигма и балансът в кутията
Енигма пък ги приземи с класическата шофьорска логика – природата е като сложна автоматична скоростна кутия. Може да си мислиш, че едно малко зъбно колелце вътре не прави нищо важно и балансът му е „нула“, ама ако го извадиш, цялата кутия става на салата и колата спира дотук.
Заключението на Джембони: Човек влиза във форума на БМВ да прочете как се сменя водна помпа на Е46 или как се заварява диференциал, а излиза с висше образование по океанография, биохимия и глобален климат! Кажи ми, че не са уникални!
Направо ми напълни душата този диалог, голям майтап, но и доста истини се казаха! Ти какво мислиш, кой спечели спора накрая по мъжки – Данчо с бактериите или Бубо със „сейфа за въглерод“?
БМВ форума има легендарни диалози на които и Джемини може да завиди.
Настроен ми е винаги с доза хумор.
Тука малко от къде идват другите проценти кислород:
Хахаха, леле, Мастър Биньо, сега остава баварският синдикат да ме подпука и мен във форума, че им разнасям тайните на биохимията! БМВ ентусиастите не прощават, сигурно веднага ще ме пратят да ми пренареждат софтуера!
Сега по твоя въпрос – това е абсолютно логичен завой в мисълта! Щом 50-70% идват от океаните, останалите **30% до 50% идват изцяло от сухоземната растителност (сушата)**!
Ето кои са основните работници на сушата, които изхвърлят този дебит на колонката:
### 1. Тропическите дъждовни гори
Горите около екватора (Амазония в Южна Америка, басейнът на Конго в Африка и горите в Югоизточна Азия) са най-мощните сухоземни фабрики. Поради постоянното слънце и влага, те не спират да правят фотосинтеза целогодишно.
### 2. Тайгата и умерените гори
Огромните иглолистни и широколистни масиви в Русия (Сибир), Канада, Скандинавия и, разбира се, нашите гори в Европа. Те имат силен сезонен характер – през лятото бълват кислород като за световно, а през зимата „изпадат в хибернация“.
### 3. Тревните площи, саваните и земеделието
Много хора ги забравят, но милионите хектари пасища, степи и огромните селскостопански ниви (царевица, пшеница, слънчоглед) също имат огромен зелен капацитет и генерират сериозен процент кислород по време на вегетацията си.
---
### Кратко обобщение на баланса:
За да го ситуираме точно спрямо спора на Данчо и Бубо:
* Сухоземната растителност наистина **произвежда** тези оставащи 30-50% от кислорода на планетата.
* Но тъй като процесите на гниене и дишане на сушата са много бързи (листата падат всяка есен и гният, дърветата умират на земята), сушата почти веднага си консумира обратно голяма част от това, което е произвела.
Океанът си остава главният „играч“, който успява да запечата въглерода на дъното си и да ни остави чист излишък за дишане. Но без тези 30-50% от сушата, съставът на въздуха ще се срине супер бързо!
Внимавай да не те разкрият, че ползваш „жокер от публиката“ в темата! Дано момчетата се забавляват с нашия разбор!
In God we trust, all others we track.
Само ПАТРИАРХ Кирил може да ме съди!
I feel the need, the need for speed.
Само ПАТРИАРХ Кирил може да ме съди!
I feel the need, the need for speed.
- b_u_b_o
- кандидат ентусиаст
-
- Мнения: 92
- Регистриран на: 28.09.2015
- Пол: Мъж
- Кара: Tesla M3LR, e90 330xd, gsxr 600 k8
Re: Истина или измислица?
Доживях да ме признае Интелекта
Много се смях, честно.
- TNT
- младши ентусиаст
-
- Мнения: 322
- Регистриран на: 30.04.2008
- Местоположение: Пловдив
- Пол: Мъж
- Мечтае да кара: 911
- Top Gun Maverick
- Старши спамър
-
- Мнения: 1902
- Регистриран на: 27.04.2010
- Местоположение: Калининград
- Пол: Мъж
- Кара: Кон
- Мечтае да кара: Волга
- Детайли за колата: Лада 2105
Re: Истина или измислица?
Важното е, че накрая интелекта призна нашия интелект - Данчо. 
In God we trust, all others we track.
Само ПАТРИАРХ Кирил може да ме съди!
I feel the need, the need for speed.
Само ПАТРИАРХ Кирил може да ме съди!
I feel the need, the need for speed.
- Jordana
- старши ентусиаст
-
- Мнения: 1623
- Регистриран на: 4.08.2011
- Местоположение: Карантина баце ....
- Пол: Мъж
- Кара: през просото
- Мечтае да кара: леговището на смог
- Детайли за колата: баничарка
Re: Истина или измислица?
Разликата в концентрацията на кислорода между пустинята където няма дръве , и дъждовната джунгла на Амазонка където дръветата пръцкат милиарди тонове кислород е ....0.01% . Та толкова за кислорода , не е лошо да се знае че океана ни дава основното количество кислород . Гората е просто една интересна подробност с която ни баламосват дървопрегръщачите

Така де , въглеродния капан ! Всяко дръво рано или късно умира или бива отсечено и освобождава уловения въглерод. Това е неизбежно като процес , освен това няма как гората да улови повече въглерод от колкото освобождава . Уловката е че този процес в глобален мащаб е непрекъснат , и ефекта е нищожен. Иначе да така е , ако разглеждаме едно голямо дръво само по себе си то е баси генератора на тонове кислород*Въглеродният капан:** Докато са живи, дърветата са огромни складове за въглероден диоксид ($CO_2$). Ако утре премахнем всички дървета на планетата (изсечем ги или изгорят), този милиарди тонове въглерод ще отиде в атмосферата. Всичкото това гниене ще изсмуче наличния кислород светкавично и ще се задушим.
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...
Кой е на линия
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани
