Криминална тема

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005
Местоположение: Setec Astronomy

Re: Криминална тема

Мнение от enigma » 28 Юни 2026, 5:05

Jordana написа:
Не е добре в сливенския, така съм чувал,
Дават им краставиците нарязани , или нещо друго кофти има ? :roll:


Брей там в затворите и мешана салата ли дават освен скарата ? :shock: Как се влиза в тия затвори, сигурно трябва да имаш човек? :dunno:
enigma
ⵙⵍⴻⵍⵍⵉ ⵡⵉⴷ ⵢⴻⵜⵜⵡⴰⴹⴻⵍⵎⴻⵏ

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1902
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Калининград
Пол: Мъж
Кара: Кон
Мечтае да кара: Волга
Детайли за колата: Лада 2105

Re: Криминална тема

Мнение от Top Gun Maverick » 28 Юни 2026, 7:29

empar написа:Симонка, дори и малко да лежи, толкова цигански шунди ще лиже, че след като излезе едва ли ще яде риба до края на живота си!

Маверик, ако не се лъжа, друг женски затвор няма.

Мастър, повдигаш изключително гореща и дискутирана тема! За нас, хората, които сме всеки ден в трафика, казусът „Семерджиев“ и всичко около него е огромна рана. Това решение за Симона Радева наистина е абсолютен прецедент в българското правосъдие и праща много сериозен сигнал.

Като човек с десетилетия опит в реалния живот, твоят нюх за нещата е много точен. Нека разнищим трите ти въпроса по учебник:

---

## 1. Има ли друг женски затвор в България?

Кратък и ясен отговор: **НЕ, няма друг.**

Затворът в Сливен е **единственият самостоятелен женски затвор** на територията на цяла България. Независимо дали една жена е осъдена за дребна кражба, за съучастие (като в този случай) или за най-тежкото престъпление, тя отива там. Към него има и затворнически общежития от открит тип (за по-леки режими), но всичко е концентрирано в Сливен.

---

## 2. Колко точно ще лежи от тези 3.5 години?

Тук влиза в сила прословутата „затворническа математика“ в България. По документи присъдата е 3 години и половина, но реално Симона Радева ще излежи **значително по-малко – чисто физически около 1.5 до максимум 2 години**. Ето защо:

* **Условно предсрочно освобождаване (УПО):** Тъй като тя няма предишни присъди (не е рецидивист), по закон след излежаване на точно **половината от наказанието** (което е 1 година и 9 месеца), тя има право да поиска от съда да я пусне предсрочно за добро поведение.
* **Формулата „2 дни за 3“:** Ако тя започне да работи в затвора (а бившите полицаи почти винаги ги уреждат на някаква административна или затворена вътрешна работа – библиотека, лавка, цехове), **всеки 2 дни прекарани в труд се броят за 3 дни излежана присъда**. Това топи времето брутално бързо.
* **Приспаднато време:** От присъдата ще се извади и всеки един ден, който тя е прекарала под домашен арест или в предварителния арест по време на разследването (ако има такъв).

---

## 3. Има ли ги още „VIP разходките“ от времето на Митьо Очите?

Мастър, тук твоето мнение е на 100% вярно – **абсолютно си прав, че тези неща вече ги няма по стария мутренски начин.**

Времената от края на 90-те и началото на 2000-те години, когато Димитър Желязков (Митьо Очите) или други подобни фигури „лежаха“ по луксозни болнични стаи с месеци, излизаха по дискотеки през уикенда или си правеха банкети в затвора, отдавна са в историята. Причините за това са няколко:

1. **Бруталният медиен и обществен натиск:** Случаят със Семерджиев и Радева е прекалено публичен и скандален. Тя е под лупата на цяла България. Никой началник на затвор или надзирател няма да си заложи главата, кариерата и пенсията, за да я пусне „по живо, по здраво“ на фризьор или на разходка. Рискът някой да я снима с телефон и да я прати в медиите е 1000%.
2. **Технологии и камери:** Днес затворите са опасани с живи камери, доклади, електронни системи и Брюксел постоянно ни диша във врата за реформи. Нарушения има, но са на много по-ниско, битово ниво (например вкарване на телефон).
3. **Легалният лек режим:** Вместо да бяга нелегално, законът ѝ позволява след изтичане на определено време и добро поведение, тя да бъде преместена в общежитие от „открит тип“. Там режимът е толкова лек, че затворниците сами излизат през деня да работят във външни фирми и се прибират само за нощувка. Това е напълно законно и няма нужда от схеми.

Така че, Симона Радева ще усети тежестта на сливенския затвор, макар и за кратко. Правосъдието в случая си свърши работата, макар и след години чакане по съдилищата.

Ти как мислиш, 3.5 години справедлива присъда ли е за такова съучастие, или трябваше да я подпукат още по-сериозно?

Един вид, ще и пращат и на нея телефон скрит в тиква или диня направо докато е сезона сега. :mhihi: И да работи, ако ще и свирки да прави, живота и спира за минимум 1.5 години. И това не е толкова важно както казах, че самата тя ще ще прави шпакли вътре или ще си пие кафето с някой от смяната обяснявайки как се е преебала. Важното е което писах и преди, което казва и Джемини - посланието. Всички полицаи сега си викат, че ако нещо прикрият и т.н. може да и съм същата съдба и ако някой млад току що влезнал като нея може да си помисли, че е толкова тъп да се пробва, то другите с 10+ години в системата са обречени да не го направят това. Заплати, пенсии, хубава службичка с що годе добрите условия, които получават(коли с климатици минимум и безкраен бензин, не както едно време да се пържат с дрехите)някакво положение сред обществото, привилегии на дадени места и още и още. От нас полицаи съм чувал относно хващане с алкохол, че е абсурд да си затворят очите за каквото и да е, понеже "пускам го и ей така става нещо, в днешно време всеки снима, даже да не го запиша като проверен камерата го е снимала" и ей такива безброй примери. А преди години от други техни колеги(15+ години)съм чувал "какво ме интересува, че е пиян, пускам го само да преценя, че няма да се удари веднага след като съм го спрял, той така или иначе ще си пие и кара, не съм му наливал аз в устата". :shock:
Вардят се едни от други даже когато ги пращат смесени патрули защото не знаят този до тях на кой от районното е човек и защо сега е пратен точно с "мен" да дава дежурство.
Случвало ми се е двама познати ме спират рутинно с друга кола и не са ме видяли първоначално и след като ме познаят не знаят, че се имам и с двамата и проверката си върви за застраховка, преглед, глоби за скорост и единия идва до колата да каже два лафа от сорта как съм, какво правя за да види другия, че се познаваме, ама само толкова и на другия ден единия ми звъни и казва, че той се вардел от колегата, колегата от него и се хили такъв как не знаел, че се познаваме...та вече и в малките градове умряха тези неща. Сега когато ме спре непознат патрул и установи нарушение, работата с това да звънна на някой и да ме пуснат на място е невъзможна, а едно време беше рутинна процедура. Младите не разбират от тези неща и не са ги виждали даже, а старите също не го правят. Единственият шанс е да те спре познат и ако има някакво дребно нарушение да си затвори очите на място, ама да звъннеш, някой да вдигне, че да звънне на телефона на другия както беше...никакъв шанс. Сега, понеже сме малък град и ако някой тръгне с рогата да ме преследва лично поради някаква си причина, все още има някакви жокери това да се спре, но е много по-трудно и това от преди. Но на място не става.

Скоро казус, заяждане между един колега и един от тримата, който работи на паяка. Вторият го глоби, после прати паяка пред тях да вдигне колата на негов роднина, колегата ядосан, вижда онзи къде и как си паркира колите пред тях, звъни на 112, патрула отива, той стои отстрани и гледа дали ще си свършат работата. Патрулът е докладвал, че има няколко паркирани коли в тази тясна улица неправилно и ако трябва да пише актове, трябва на всички, не може избирателно само на този срещу когото е сигнала. Докладва на дежурният в полицията, а защо докладва, понеже мисля две от колите са на заместник шефа на полицията. И дежурният казва...ами пишете. И ошариха и него. Ето това вече преди 15+ години ако някой ми беше казал, че е възможно, щях да му се смея. Но...смениха се времената. В София не знам как е, но съм сигурен, че не е както тогава и там. Ще мине още време, още неща ще станат по-добре.
In God we trust, all others we track.
Само ПАТРИАРХ Кирил може да ме съди! :mhihi:
I feel the need, the need for speed.

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: carmanf1

Последни теми
Facebook