България на първо място по смъртност на пътя - причини?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Коя е главната причина?

Манталитетът на хората
148
47%
Лошите пътища
19
6%
Контролът на пътя и налагането(плюс събирането)на глобите
22
7%
Старите автомобили и лошите технически прегледи
1
0%
Липсата на ефективни присъди за пияните и убийците на пътя
12
4%
Всички тези неща
116
36%
 
Общо гласове : 318
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: 2018 G30 540ix

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от empar » 25 Юни 2026, 14:36

Няма нужда да се колебаете за бетона!
Ето ви нагледен пример от преди година:
https://dariknews.bg/regioni/sofiia/tezhka-katastrofa-pri-tokuda-v-sofiia-ima-postradali-snimki-2409579
Ако не се лъжа, захващанията в асфлата бяха пропуснати на едно 80% и просто си стояха блокчета върху пътя.

Магситралният такъв едва ли ще е по-добър.

пп. Другите три сигурни варианта са висок земен насип, дълбок изкоп и достатъчно разстояние между двете платна.
Предвид изпълнението, за нас остава само разстоянието, просто защото физиката си е физика и дори човешката простотия е безсилна пред нея.
Последна промяна empar на 25 Юни 2026, 14:42, променена общо 2 пъти

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 322
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TNT » 25 Юни 2026, 14:39

Те магистралните са друг тип, бая по-големи.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2501
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда
Мечтае да кара: RAUH

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от kiko » 25 Юни 2026, 15:16

Това от днес :shock: абе тея с камионите да не са обявили някъв джихад и аз да не знам :censored:
пп. оказа се че мъжа с двете дечица го познавам бегло..лека им пръст :(
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6620
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: конете да бягат
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от steeN » 25 Юни 2026, 15:22

empar написа:Няма нужда да се колебаете за бетона!


Царе сме на рационализациите... "на мен ли ще ми кажат как трябва да се закрепи това"... тъпите примерно немци дето една крушка не могат да сменят.
- Weakness only invites aggression. – Ronald Reagan
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have. – Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place. – Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2501
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда
Мечтае да кара: RAUH

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от kiko » 25 Юни 2026, 16:12

Гърците....и те прост народ
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последна промяна kiko на 25 Юни 2026, 21:13, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6620
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: конете да бягат
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от steeN » 25 Юни 2026, 18:54

Убеден съм, че и на такава магистрала намират начин да катастрофират. Имаше съвсем скоро случай с пиян българин, който с ТИР съсипа някакъв тунел в Гърция.
- Weakness only invites aggression. – Ronald Reagan
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have. – Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place. – Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2501
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда
Мечтае да кара: RAUH

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от kiko » 25 Юни 2026, 21:14

Оня ги беше помлял на някой толл


старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1795
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07' , BMW Z4 2.5
Мечтае да кара: BMW M2

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от ildivvy » 25 Юни 2026, 21:55

Мога ди ви кажа някои неща за мантинелите почти от първо лице... Едно от момчетата от компанията в квартала беше доста години управител в 'Хелиос Метал' и 'Юпитер Метал' в Пловдив! Почти всички поръчки за мантинели минаваха от там... Сещате се за какво става дума, нали? Ще го кажа така -> БГ-схема, както със всичко тук! Да го имат предвид северно-американците във форума... Та, не чакайте на мантинелите, а палете свещ за късмет и Бог да е с нас!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

Мразя скапаните водачи на служебни бели 'баничарки'!!!

Ако отбиеш и пропуснеш колоната зад теб, защото си бавен, няма да ти се скъси нищо!!!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 322
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от TNT » 25 Юни 2026, 23:25

Тая дебелата, дето разбира всичко от пътища и ПТП-та, обяснява, че било и нормативен проблем поставяне на бетоновите “мантинели”. Т.е. и законови промени трябват.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Изображение

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1902
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Калининград
Пол: Мъж
Кара: Кон
Мечтае да кара: Волга
Детайли за колата: Лада 2105

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Top Gun Maverick » 25 Юни 2026, 23:33

Относно мантинелите, някакъв експерт по пътна безопасност(как не беше дебелата не знам, нея после я пуснаха по телефона :banghead: )каза, че дори двойните такива(в някои участъци на Тракия към София, а тази край Карнобат дори не била от тях )са проектирани да задържат тир с маса 40 тона и скорост до 65 км/ч под ъгъл на удара 20 градуса. Всичко след това не може . Могат бетоновите. В България имало три фирми производители на на мантинели, които не давали това да се случи.
И после мисля тая каза, че даже да искаме, не може да сложим бетон защото в законодателството е описано как трябва да има разстояние между платната от поне 5 метра, а ние имаме максимум 4 на повечето места. Тоест даже и да искаме, законово няма как в България.
In God we trust, all others we track.
Само ПАТРИАРХ Кирил може да ме съди! :mhihi:
I feel the need, the need for speed.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1623
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Jordana » 26 Юни 2026, 8:31

Те тия 5 метра нормативно изискване между двете платна , за да се сложат бетонни джърсита са сложени точно заради това - за да не ги слагат. Кой малоумен слага подобни изисквания върху вече построени пътища при положение че нито една магистрала няма 5 метра между платната ??!!! Подсигуряване че ще слагат само метални мантинели и няма дрруг да мъти водата на 2-3 "наши " фирми .Мантинел картела работи...
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 161
Регистриран на: 19.12.2009
Пол: Мъж
Кара: на късмет и надежди...
Мечтае да кара: "бяла служебна баничарка"
Детайли за колата: seats and a steering wheel....

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от nickstorm » 26 Юни 2026, 10:22

По Немачко съм гледал да подновяват на Мустакларъ магистралите и слагат точно бетонови заграждения на мястото на старите мантинели. Ама там и 50 санта асфалт слагат на места, какво да ги правиш? Варвари, сър. :mhihi:
"Работи, работи!"-казал Иван Вазов и легнал да спи :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1095
Регистриран на: 21.01.2003
Кара: G30 530D MHEV

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от andy » 26 Юни 2026, 10:28

Удряйте спирачки и дръжте волана....няма спасения за съжаление
https://www.facebook.com/reel/1764873631173541

ентусиаст
Аватар
Мнения: 847
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39, D3 W12, E89, U11, G09, G70

Re: България на първо място по смъртност на пътя - причини?

Мнение от Don_Diego » 26 Юни 2026, 11:23

Един от първите свидетели на случката твърди, че няма следи от гръмнала гума преди да скъса мантинелата и да отиде в насрещното
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Моджо

Последни теми
Facebook